Zakładamy przelotki na firany i zasłony

sposób wieszania firanSposoby wieszania firan i zasłon

Kupując karnisz, do wyboru mamy modele wykonane z najróżniejszych materiałów, o rozmaitych kształtach, kolorach czy zdobieniach. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku firan i zasłon – zdecydować możemy się na przykład na firany makarony z koralikami czy zasłony gotowe. Jeżeli chodzi natomiast o sposoby ich wieszania, wybór jest nieco mniejszy.

Na rynku w dalszym ciągu spotkać można się z klasycznymi żabkami, które stosowane były już przez nasze babcie. By je zamocować, wystarczy podłożyć u góry tkaninę. Niestety, gdy zależy nam na ich efektownym ułożeniu w fałdy, liczyć musimy się z wysuwającą się tkaniną, staniem przez długi czas w niewygodnej pozycji i bólem rąk. O wiele większą popularnością w ostatnim czasie cieszą się natomiast zasłony i firany na przelotkach.

Jak zamontować przelotki w firankach i zasłonach?

Przelotki to nic innego, jak wykonane przeważnie z plastiku dwuczęściowe krążki montowane w materiale, a następnie nakładane na drążek karnisza. Prezentują się one o wiele przejrzyściej i efektowniej od żabek, a co więcej, nie niszczą tak bardzo materiału. Założenie przelotek do firan lub zasłon zlecić możemy firmie świadczącej tego typu usługi. Niestety, cena za jedną sztukę wynosi niekiedy nawet osiem złotych.

Drugim z rozwiązań jest ich samodzielny montaż. Do tego celu potrzebować będziemy linijki, mazaka i nożyczek. Gdy zasłona czy firana ma wisieć w formie ozdoby po bokach okna, odległość pomiędzy kolejnymi przelotkami wynosić powinna 11 centymetrów. Jeżeli chcemy natomiast, by zasłaniała ona okno, nabijmy ją co 14 centymetrów. By zachować symetrię załamań materiału, przelotkę montować powinno się parzyście.

Jako, że przelotka otwiera się i zamyka na zatrzask, nie powinniśmy mieć problemu z zaznaczeniem otworu i wycięciem koła. By zabezpieczyć materiał przed pruciem, należy obrębić go nićmi lub wypalić wypalarką do otworów. Ostatni etap to ułożenie przelotki w otworze i zatrzaśnięcie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl