Jaki obrus na stół?
Pierwszym z rozwiązań są obrusy poliestrowe. Ich głównymi zaletami są: łatwość prania, plamoodporność, trwałość, miękkość oraz fakt, że ładnie układają się na stole. Niestety, mogą się one nieco elektryzować i sprawdzą się raczej w przypadku mniej eleganckich przyjęć. Jako, że poliester jest śliski, warto przyczepić do rogów ozdobne ciężarki tak, aby obrus się nie przesuwał.
Zdecydować możemy się także na obrusy wiskozowe, które są przyjemne w dotyku, miękkie, zwiewne, trwałe, łatwe w czyszczeniu oraz szybkoschnące. Pamiętać należy jednak również, że są one dosyć śliskie i po jakimś czasie mogą wchłaniać zapachy. Jeżeli chcesz uniknąć prasowania obrusu z wiskozy, spryskaj go wodą, a następnie wygładź dłońmi.
Kolejne z rozwiązań to obrus bawełniany. Jest on trwały, wytrzymały i dobrze układa się na stole. Jest on na tyle uniwersalny, że dobrze sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i podczas eleganckiego przyjęcia. Jego główną wadą jest fakt, że trudno usunąć z niego plamy, w szczególności z wina czy tłuszczu. Jeżeli zależy Ci, aby dłużej utrzymał on swój kolor, prasuj go zawsze na lewej stronie.
Obrus wykonany może być również z koronki, która dobrze się pierze i nie brudzi. Niestety, łatwo go zaciągnąć i ze względu na przezroczystość, wymaga on efektownie prezentującego się stołu. Jeżeli chcesz podkreślić znajdujący się nim wzór, umieść pod nim kolorową podkładkę.
Jaka wielkość obrusa na stół?
Bez względu na to, czy preferujemy obrusy nowoczesne czy klasyczne, w odpowiedni sposób dobrać musimy ich wielkość. Najlepiej, by wymiary przekraczały obrys stołu o około dwadzieścia – dwadzieścia pięć centymetrów. Najczęściej spotkać można się z modelami o wymiarach sto osiemdziesiąt na sto czterdzieści centymetrów lub sto czterdzieści pięć na sto czterdzieści pięć centymetrów i średnicy sto siedemdziesiąt pięć centymetrów.