Jak sprawić żeby ręczniki były miękkie?
Zanim ręczniki zostaną użyte przez nas po raz pierwszy, powinny one zostać wyprane. Dzięki temu unikniemy uczuleń i alergii, które mogłyby zostać wywołane na skutek kontaktu skóry ze środkami chroniącymi tkaniny w czasie transportu. Co więcej, przed pierwszym praniem ręczniki są o wiele bardziej wrażliwe na oddziaływanie środków chemicznych i przypadkowe ich zetknięcie z nimi może skończyć się trwałym ich odbarwieniem, a nawet uszkodzeniem. Oprócz tego, produkty wykonane z mikrobawełny oraz bawełny wysokogatunkowej pylą przed pierwszym praniem, co jest naturalnym procesem w przypadku wysokiej jakości materiałów. Pierwsze pranie ręczników gwarantuje także uzyskanie odpowiedniej ich miękkości, dzięki czemu codzienne ich użytkowanie stanie się o wiele przyjemniejsze.
W jakiej temperaturze prać ręczniki?
Dobierając temperaturę, w jakiej będziemy prać nasze ręczniki, najlepiej sugerować się informacjami podanymi na metce. Przeważnie jest to od 30 do 40 stopni Celsjusza. Wyjątek stanowią ręczniki stosowane w szpitalach lub hotelach, w których sterylność tekstyliów jest priorytetem – tam należy je prać w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Bardzo ważne jest również odpowiednie ustawienie optymalnej ilości obrotów – zaleca się, aby nie przekraczały one 700.
Jak dbać o ręczniki?
Ręczniki prać możemy nie tylko przy pomocy proszków, lecz również specjalnych płynów oraz żeli. Główną zaletą tego typu produktów jest fakt, że ich resztki nie pozostają w zagnieceniach materiałów, a co za tym idzie – nie musimy obawiać się o podrażnienia skóry lub uszkodzenie koloru. Ostrożnie dawkujmy także ilość płynu do prania – jego przedawkowanie może sprawiać, że włókna przestaną dobrze wchłaniać wodę.
Pamiętajmy, aby ręczniki rozwieszać od razu po wypraniu – zostawienie ich w pralce na kilka godzin może spowodować bowiem butwienie materiału. Jeżeli nasze ręczniki są wyjątkowo grube, przed ich rozwieszeniem należy je dokładnie rozprostować. Nie zapominajmy także, aby tekstyliów w ciemnych odcieniach nie suszyć na pełnym słońcu – mogą w ten sposób spłowieć.