Jak kroić tkaniny?

zasłony na metry

Jak kupować materiał na zasłony?

Warto pamiętać, że gdy kroimy zasłony lub firanki na metry, pod uwagę wziąć musimy zarówno wzór, jak i fakturę tkaniny. Odgrywa to szczególną rolę w przypadku zasłon, jako, że muszą zostać one wykrojone w tym samym kierunku, by po ich powieszeniu nie okazało się, że różnią się one od siebie połyskiem czy kolorem.

Trzy główne metody krojenia tkanin

Pierwsza z nich to tak zwana metoda „rozerwanie”. Na samym początku delikatnie nacinamy tkaninę na długość około trzech centymetrów. Następnie rozrywamy ją szybkimi i energicznymi ruchami pamiętając, że tego typu brzeg musi zostać wyrównany przy pomocy nożyczek. Należy to wziąć pod uwagę podczas mierzenia i dodać centymetry, które zostaną obcięte. Uwaga! Nie każda tkanina może zostać rozerwana w taki sposób.

Zasłony na metry kroić możemy także metodą po tak zwanej nitce prostej. Na samym początku nacinamy materiał na długość około trzech centymetrów i wyciągamy jedną nitkę. Należy to robić na tyle powoli, aby nie doszło do jej zerwania. W przeciwnym wypadku musimy poszukać i wyciągnąć tą samą nitkę. Następnie kroimy materiał po śladzie, który pozostał po wyciągniętej nitce. Jest to metoda bardzo pracochłonna, jako, że trudno uniknąć jej zerwania.

Trzeci ze sposobów to metoda zwana „mierzeniem”. Najlepiej sprawdza się ona w przypadku tkanin zeskosowanych oraz takich, które nie mogą zostać wykrojone przy pomocy dwóch powyższych metod. To, czy dana tkanina jest zeskosowana zaobserwować można już podczas jej zakupu. Charakteryzuje się ona tym, że jej obcięte boki nie schodzą równo, lecz po skosie. Problem ten dotyczy zwykle tafty oraz woalu niższej jakości. Aby wykroić tego typu tkaninę, mierzymy dokładnie długość oraz szerokość potrzebnego odcinka pamiętając o zachowaniu kąta prostego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl