Jak dobrać firany i zasłony do wnętrza?

firanki do domu

Czym kierować się przy wyborze firan i zasłon?

Wybierając komplety firan i zasłon do salonu czy innego pomieszczenia w naszym domu, pod uwagę wziąć powinniśmy kilka kwestii. Na samym początku określmy do którego z pokoi przeznaczone mają być poszczególne modele oraz jakie są dokładne wymiary naszych okien. Cechy te warunkować będą dobór zarówno stylu, jak i kształtu oraz długości firan i zasłon.

Jakie firany do małych okien i pomieszczeń?

Gdy nasze okna są małe, postawić możemy na przykład na krótkie firanki do salonu w stonowanych odcieniach, na przykład beżu, bez bogatych wzorów – wówczas możemy być pewni optymalnego dopływu światła dziennego. W przypadku dużych okien panuje dowolność – zdecydować możemy się zarówno na odważny kolor, oryginalny wzór czy nietypowy materiał.

W małych pomieszczeniach zrezygnujmy natomiast z ciężkich tkanin w ciemnych odcieniach oraz długich zasłon – mogą one spowodować optyczne zmniejszenie wnętrza. Dobrym pomysłem na ich powiększenie jest zastosowanie odcieni zbliżonych do koloru ścian. Gdy nasz pokój jest ciemny, zamiast grubych, zaciemniających materiałów postawmy na zwiewne, jasne firanki, które nadadzą wnętrzu lekkości i nieco go rozjaśnią.

Warto zastanowić się także czy zasłony i firanki mają pełnić jedynie funkcję dekoracyjną czy również praktyczną (ochronę przed promieniami słonecznymi i wzrokiem sąsiadów). Od tego uzależniony będzie bowiem dobór metrażu tkaniny. Zastanówmy się dokładnie do jakiej wysokości mają one sięgać, na jakim karniszu będą zawieszone, jak mocno chcemy je zmarszczyć i w jaki sposób upiąć.

Firany i zasłony – jak je łączyć?

Jeżeli chcemy, by na naszym oknie znalazły się zarówno zasłony, jak i firanki, materiały z jakich są one wykonane starajmy się dobierać na zasadzie kontrastu, na przykład lejące się ze sztywnymi, a matowe z błyszczącymi. Gdy zdecydujemy się na firanki z lekkiego woalu, zestawmy je z mięsistym materiałem takim, jak żakard czy aksamit.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl