Jak dobrać dekoracje do nietypowych okien?

dekoracje do okien

Nietypowe okna – zmora czy atut?

Tego typu okna o nieregularnych kształtach przeważnie wkomponowane są w kształt ściany budynku, a co za tym idzie – przeważnie brak nad nimi powierzchni, która pozwalałaby na zamontowanie rolety czy karnisza. Jakie rozwiązania mamy wówczas do wyboru?

Firanki do okien z łukami

Przykładowo, jakie firanki czy zasłony najlepiej sprawdzą się do okien z łukami? Niezbędne będzie wówczas wygięcie karnisza w formie nieregularnego łuku, do czego potrzebować będziemy specjalnego szablonu odzwierciedlającego jego kształt. Tego typu karnisze są płaskie, dzięki czemu bez przeszkód zmieszczą się w przestrzeni między ramą okienną, a wygiętym stropem. Gdy okno nie sąsiaduje bezpośrednio z sufitem, zastosować możemy dekoracyjny karnisz drążkowy, który także możemy wygiąć według szablonu. Dekoracje jakie umieścimy na giętych w pionie karniszach nie będą mogły być przesuwane tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych, poziomych karniszy. Wyposażone są one w specjalne blokady zapobiegające przez zsuwaniem tkaniny, a okna otwiera się tu poprzez podpinanie jej w kilku miejscach.

Jeżeli nasze okna są nieco mniejsze, z powodzeniem zawiesić możemy na nich rolety rzymskie czy austriackie, które montuje się wówczas na giętych albo umocowanych ukośnie mechanizmach sznurkowych. Rolety tego typu można podnosić do około dwudziestu centymetrów poniżej miejsca, w którym zaczyna się łuk czy skos; część nieregularna zawsze pozostaje natomiast zasłonięta.

Firanki do okien skośnych

A jak dobrać należy firanki do okien skośnych? Dobrym rozwiązaniem będą tu na przykład plisy, które można zaciągać od dołu. O wiele lepiej w tym przypadku sprawdzą się jednak rolety ze specjalnymi uchwytami utrzymującymi je przy oknie lub rolety magnetyczne. Główną zaletą tych drugich jest bezinwazyjny montaż, który nie wymaga wiercenia otworów w ramach okiennych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl