Jaką taśmę wybrać do firany?

Taśmy do firan to dodatek, dzięki któremu w prawidłowy i efektowny sposób umarszczymy firany oraz zasłony. Jest to niepozornie mały szczegół, który swoim zastosowaniem zaoszczędzi każdemu ręcznego i pracochłonnego zadania, jakim jest ułożenie tkaniny, zapewniając przy tym lepszy efekt wizualny i praktyczny. Obecne na rynku możemy znaleźć wiele taśm do firan, które są do siebie podobne, a jednak różnią się czymś, niekiedy bardzo istotnie. Czym więc należy się kierować przy wyborze taśmy? Za pomocą tego artykułu postaramy się Państwu pomóc w tym wyborze.

  

 

Rodzaje taśm do firan - Taśma taśmie nie równa

Taśmy różnią się między sobą:
- kolorem
- szerokością
- sposobem marszczenia
- możliwością wieszania

Pod względem koloru, na rynku dostępne są przede wszystkim taśmy białe i transparentne. Te drugie, najczęściej poliestrowe, są bardziej popularne z tego względu, że są praktycznie niewidoczne, dzięki czemu bez obaw możemy je zastosować do tkanin w każdym kolorze. 

 

Szerokość taśmy dobieramy do wysokości firany

Jeżeli zastanawiamy się jaką szerokość taśmy powinniśmy wybrać, to należy kierować się przede wszystkim wysokością firan i zasłon - im większa wysokość, tym szersza powinna być taśma po to, by marszczenia były bardziej widoczne. Taśmy do szerokości 2,5cm idealne będą do firan nie dłuższych niż 150cm, powyżej tej wysokości powinniśmy zdecydować się już na taśmy 4-5cm, które są najbardziej popularne, natomiast jeżeli zależy nam na pięknym, mocno widocznym marszczeniu, to weźmy pod uwagę taśmy szerokie na 10cm. 

 

taśma fala

taśma fala

 

Jak zmarszczyć taśmę?

Większość taśm do firan i zasłon posiada sznureczki, dzięki którym po ich zaciągnięciu formują się różnego rodzaju marszczenia w formie fal. Najbardziej popularną taśmą jest taka o marszczeniu równomiernym (tzw. ołówek) lub naprzemiennym (tzw. smok). Są to taśmy uniwersalne, a więc można je marszczyć na dowolną szerokość, choć zazwyczaj wszystkie taśmy marszczymy w stosunku 1:2 i 1:2,5, co oznacza, że np. firana o szerokości 500cm po zmarszczeniu na taśmie 1:2 będzie miała użytkową szerokość 250cm. O ile na wspomnianej taśmie "ołówek" i "smok" szerokość użytkowa firany może być mniejsza lub większa, o tyle istnieją taśmy, jak np. robiące 2 i 3 fałdy, których szerokości nie można regulować i przy tego typu taśmach i marszczeniu 1:2 należy kupić dokładnie drugie tyle firany co szerokość finalna.

 

Taśma uniwersalna ołówek

              taśma uniwersalna ołówek              

taśma uniwersalna smok

taśma uniwersalna smok

 Taśma do firan 2-fałdy, marszczenie 1:2 

                  taśma 2-fałdy, marszczenie 1:2                    

Taśma do firan 3-fałdy, marszczenie 1:2

taśma 3-fałdy, marszczenie 1:2

 

Jak przymocować taśmę do karnisza?

Sposoby wieszania firan i zasłon na taśmie są różne. Jednym z najbardziej popularnych jest wieszanie ich za pomocą żabek umieszczonych na karniszu lub szynie. W taki sposób możemy zawiesić tkaninę uszytą na każdym rodzaju taśmy, bez względu na to, czy ją zmarszczymy, czy jej zadaniem będzie tylko usztywnienie materiału. Większość taśm posiada również kieszonki, które z kolei możemy wykorzystać do zawieszenia zasłon i firan za pomocą agrafek lub innego rodzaju haczyków. 

 

Taśma do firan z haczykami ślimakami

taśma z haczykami tzw. "ślimakami"

Firany na taśmie wieszane do karnisza za pomocą żabek lub haczyków, to nie jedyne sposoby. Kolejnym z nich, jest wykorzystanie samej rurki od karnisza. Można to zrobić za pomocą przelotek (która wymaga również taśmy pod przelotki), jak również za pomocą taśmy tunelowej, która spełnia takie samo zadanie i jest tańszym rozwiązaniem. Na rynku dostępne są dwa rozmiary o szerokości 5cm i 10cm, tak więc przy zdecydowaniu się na takie rozwiązanie, należy wziąć pod uwagę średnicy rurki.

 

taśma do firan tunelowa

taśma tunelowa

 

Czy każda firanka posiada taśmę?

Nie wszystkie firany i zasłony będą zaopatrzone w taśmę marszczącą. Jeżeli wybieramy zasłony i firany na metry, sugerujemy dobrać do każdej z nich o 5cm więcej taśmy, niż samej tkaniny z tego względu, że przy szyciu może się ona delikatnie rozciągać, jak również taśmę na końcu zakładamy, tak więc dzięki zakupowi nieco większej ilości taśmy unikniemy tego, że jej braknie. Również nie wszystkie firanki gotowe będą miały wszytą taśmę. O ile klasyczne gotowe firanki żakardowe są łatwe w ręcznym ułożeniu bez taśmy, o tyle firany z woalu nie posiadają tej cechy i większość firan gotowych z nich wykonana, będzie posiadała wszytą już taśmę marszczącą. Bez względu na to, czy zakupione przez nas firanki gotowe posiadają taśmę czy nie, podobnie jak w przypadku firany na metry, możemy ją dokupić i doszyć. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl