Jak odświeżyć pościel?

sposób wieszania firan

Jak odświeżyć pościel?

Każdej doby spędzamy w łóżku średnio od 6 do 8 godzin. W związku z tym, warto zadbać o odpowiednią jakość i komfort snu. W jaki sposób odświeżać i pielęgnować naszą pościel tak, by mogła nam służyć przez długi czas?

Największym wrogiem kołder i poduszek jest unoszący się w powietrzu kurz, który bezpośrednio z ubrań dostaje się na pościel. Na szczęście, możemy ochronić ją przed zakurzeniem poprzez stosowanie specjalnych narzut na łóżko, które pełnić będą także funkcję ozdobną.

Najlepszym sposobem na odświeżenie pościeli jest jej wietrzenie. Zgromadzona po nocy pochodząca z potu wilgoć stanowi bowiem perfekcyjny klimat dla rozwoju roztoczy. W związku z tym, tuż po wstaniu warto otworzyć okno w sypialni, a następnie pozostawić rozłożoną luźno na łóżku pościel na około 20 minut. Dzięki temu cała wilgoć będzie w stanie z niej wyparować. Dopiero po takim wstępnym wietrzeniu możemy przykryć ją narzutą lub schować do pojemnika.

W lecie naszą pościel powinno się wietrzyć na słońcu, które zabija drobnoustroje - na skutek działania promieni słonecznych roztocza giną. Gdy mamy balkon lub taras, przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej każdego dnia, wytrzepujmy kołdry i poduszki i wynośmy je na powietrze, zwłaszcza pościel dla dzieci.

Dzięki regularnemu wietrzeniu pościeli będzie ona odświeżona, a letnie promienie słoneczne i panujący w okresie zimowym mróz skutecznie pomogą w pozbyciu się drobnoustrojów i roztoczy.

Domowe sposoby na odświeżanie pościeli

Inny, nieco mniej standardowy, pomysł to rozłożenie jej na podłodze, posypanie sodą oczyszczoną, pozostawienie na kilka godzin i odkurzenie. Dzięki temu pościel zyska świeżego wyglądu i pięknego zapachu.

Warto pamiętać nie tylko o wietrzeniu pościeli, lecz również o jej regularnym praniu, najlepiej w niskich temperaturach (dzięki temu nie ulegnie ona deformacji, szczególnie ważne jeśli to pościel satynowa). Najlepiej robić to osobno, bez wrzucania do bębna pralki innych elementów garderoby. Zanim umieścimy pościel w pralce, pozapinajmy wszystkie zamki błyskawiczne oraz guziki – unikniemy w ten sposób rozerwania materiału.

Ostatnią ważną zasadą jest regularna wymiana pościeli na nową, choćby raz na dwa - trzy lata.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl